30. mája 2019 sa naša škola zapojila do celoslovenského projektu "Čítajme si 2019", ktorého cieľom je získať a nadchnúť pre čítanie čo najviac detských čitateľov a motivovať deti k pravidelným návštevám knižníc. V tohoročnom ročníku čítalo na Slovensku 32425 detí. V našej škole sa do detského čitateľského maratónu zapojilo 105 žiakov zo všetkých 10 tried, ktorí na hodinách slovenského jazyka a literatúry čítali knihy zo školskej knižnice. Akcia splnila svoj cieľ, dôkazom čoho bol v nasledujúcich dňoch nárast návštevníkov v školskej knižnici.
Novinky
Čítajme si
- 1
Návšteva BIELORUSKA
V čase od 15.5. – 19.5. 2019 sa učitelia ZŠ z okolia Humenného – ZŠ Ohradzany, ZŠ Kamenica nad Cirochou, ZŠ Koškovce, ZŠ Topoľovka, ZŠ Papín a ZŠ Košarovce - zúčastnili priateľskej návštevy v bieloruskom meste Brest. Organizátorom tejto cesty bol Ivan Hopta, ktorý pre nás pripravil rôznorodý a bohatý program. Brest (bielorusky: Брэст; ukrajinsky Берестя, historický názov Brest-Litovsk) je mesto v juhozápadnom Bielorusku, administratívne centrum Brestskej oblasti a Brestského okresu. Má 350 000 obyvateľov. Mesto sa nachádza v juhozápadnej oblasti pri sútoku riek Muchavec a Západný Bug na štátnej hranici s Poľskom. Je významnou križovatkou železničnej a cestnej dopravy, riečny prístav na rieke Muchavec. História mesta je spojená s jeho dôležitou polohou blízko hraníc troch krajín - Bieloruska, Poľska a Ukrajiny.
Učitelia navštívili Brestskú pevnosť, ktorá ostala nedobytá aj počas druhej svetovej vojny. V súčasnosti je táto pevnosť pamätníkom 2. sv. vojny. Nachádza sa tu múzeum, v ktorom sa mohli zoznámiť s históriou tejto pevnosti. Neďaleko od mesta Brest, v blízkosti poľskej hranice, sa nachádza chránená prírodná rezervácia Belavežskaja Pušča, kde stoja vyše 500 ročné obrovské stromy a je domovom inak veľmi zriedkavého zubra európskeho.
Vrcholom pobytu bola prehliadka športových centier mesta Brest, ktoré sú na svetovej úrovni a kde sa športovci z celej krajiny pripravujú na rôzne športové súťaže, vrátane olympiád. Športových komplexov je v Breste neúrekom – hokejový, futbalový, atletický štadión, vodný kanál pre vodné športy. Súčasťou návštevy Bieloruska bola aj exkurzia modernej základnej a strednej školy No. 1. a priateľský volejbalový zápas učiteľov. Večer sme mali možnosť pozrieť si pamiatky mesta ,či posedieť si v útulných kaviarňach.
Posledný deň sa niesol v znamení návštevy Bielovežského lesa, ktorý je v zozname svetového dedičstva UNESCO. Mali sme tú česť vidieť pozostatky pôvodného pravekého lesa, živočíchy žijúce v Európe a hlavne jedince zubra lesného. Posledné hodiny pobytu využili učitelia na kúpu suvenírov a drobných darčekov. Určite budú dlho spomínať a rozprávať svojim najbližším, aké neopakovateľné chvíle zažili v bieloruskom Breste. Bielorusko je krásna a moderná krajina, ktorá nás všetkých ohromila.
4
Deň Zeme
Deň Zeme sa pravidelne pripomína od roku 1970. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem. My sme oslávili tento deň v škole 29.4.2019. Začali sme tradičným jarným upratovaním nášho areálu školy, dediny, sadením kvetov a plevaním záhonov. Naše pozvanie prijala pani Ing. Silvia Perinajová z Regionálnej organizácie SPZ a Obvodnej poľovníckej komory, ktorá si pripravila pre našich žiakov zaujímavý edukačný program. Pre žiakov 1. až 4. ročníka prednášku, film a vonkajšie aktivity na stanovištiach, kde žiaci poznávali zvieratá a stromy našich lesov, triedili odpad, skladali puzzle a odpovedali na otázky v minikvíze o odpade. Žiaci 5. až 9. ročníka zaujala prednáška a film na tému „Čo ohrozuje náš les“ a živo sa zapájali do diskusie. Následne sa žiaci rozdelili do skupín a odpovedali na otázky v envirokvíze. Tie najlepšie skupiny boli odmenené diplomami od regionálnej organizácie. V závere dňa pani Perinajová za asistencie našich žiakov sadila stromčeky v areáli školy. Zasadili sme 15 nových mladých sadeničiek ihličnatých stromov. Počasie nám prialo a Deň Zeme sa opäť vydaril. Ďakujeme pani Ing. Perinajovej za to, že si na nás našla čas, ako aj za veľmi pekný a poučný program.
Spoločne sme dokázali, že nám osud planéty nie je ľahostajný.
43
Zápis prvákov
5. apríla 2019 sa uskutočnil v našej škole zápis detí do 1. ročníka. Rodičov a budúcich prvákov privítala riaditeľka školy Mgr. V. Meričková, ktorá zároveň poďakovala prítomným rodičom budúcich prvákov, že prihlásili dieťa na našu školu a tým nám prejavili dôveru. Keďže všetky deti majú rady rozprávky, žiaci literárno-dramatického krúžku zahrali predškolákom veselú rozprávku „Ako išlo vajce na vandrovku“. Po krátkom kultúrnom programe rodičia vypisovali tlačivá potrebné k zápisu do 1. ročníka a deti zostali s učiteľmi. Po spoločnom zoznámení a rozhovore vypracovali úlohy týkajúce sa zrelosti detí pri nástupe do 1. ročníka. Za veľké snaženie dostali naši budúci prváčikovia Pamätný list zo zápisu do 1. ročníka. Všetkým želáme úspešný nástup do školy!
7
Školský zber
Native speaker na škole
Dňa 17.4.2019 sme privítali na škole vzácneho hosťa pána Denisa Ragana z Pensylvánie, USA. Pán Ragan je blízky rodinný priateľ pani Žinčákovej a trávil tu veľkonočné sviatky. Pre väčšinu našich žiakov ročníkov 4 až 9 to bol prvý živý kontakt s anglicky hovoriacim človekom. Pán Ragan sa prihovoril žiakom peknou zrozumiteľnou angličtinou. Veľmi pekne rozprával o svojej rodine, pracovnom živote, krajine, ale aj o Slovensku, ku ktorému má blízky vzťah, keďže má slovenské korene. Žiaci sa veľmi zaujímali o jeho osobu a pripravili si pre neho zvedavé otázky, na ktoré pán Ragan ochotne a s úsmevom odpovedal. Pán Ragan si prezrel aj celú našu školu a navštívil aj žiakov ročníkov 1 až 3. Veríme, že to obohatilo našich žiakov o novú skúsenosť a dodalo im viac chuti učiť sa cudzí jazyk.
Zároveň týmto chceme veľmi poďakovať pani Žinčákovej, mamičke našej žiačky, a zároveň starostke Černiny, že nám umožnila stretnúťsa s týmto príjemným človekom a samozrejme, aj pánu Raganovi, že si našiel na nás čas. Dúfame, že jeho návšteva na našej škole nebola posledná.
5
DEŇ ZEME
Kolonické sedlo
Dňa 3.4.2019 sa žiaci ročníkov 1 až 8 zúčastnili exkurzie v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Observatórium sa nachádza na území parku tmavej oblohy medzi obcami Kolonica a Ladomírov. Je to oblasť s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť, ale i pre odbornú prácu.Žiaci absolvovali prehliadku observatória s odborným výkladom. Zaujímavé boli informácie o Vihorlatskom národnom teleskope, ktorý je druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. V prednáške, ktorá bola v planetáriu, sa dozvedeli o histórii objavovania vesmíru, o slnečnej sústave – jej vzniku, zloženia, zaujímavosti a o objektoch v nej, ako aj o Mliečnej ceste – našej galaxii. Žiaci si pozreli aj veľmi poučný film o svetelnom znečistení, smogu. Na záver výletu nechýbala aj krátka zastávka v meste Snina. Obzreli sme si výstavu obrazov a expozícii v galérii, v pivničných priestorov a zrenovované vonkajšie nádvorie kaštieľa.
18
Pasovanie prvákov
2. apríla 2019 sa konalo v 1. A triede Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice. Keďže prváci už poznajú takmer všetky písmená, prečítali si báseň Do školy z knihy Už ho vezú. Potom museli správne zoradiť kartičky so zvieratami na základe prečítaného textu. Po úspešnom zvládnutí úloh pasovala našich prváčikov za "čitateľov knižnice " Mgr. A. Ocilková, ktorej prváci sľúbili, že knihy budú radi a pravidelne čítať, nebudú ich ničiť a budú pravidelne navštevovať školskú knižnicu. Ako pamiatku na pasovačku dostali veselé záložky do kníh.
6
Čitateľská olympiáda v anglickom jazyku 2019
Aj tento rok 27.03 zorganizovala učiteľka anglického jazyka pre všetkých žiakov 4. – 8.ročníka čitateľskú olympiádu. V čitateľskom teste vyhral ten, ktorý získal najviac bodov za najkratší čas. Medzi najlepších čitateľov za jednotlivé ročníky patria títo žiaci: 4. ročník Dávid Demeter, 5. ročník Jarka Hrežová, 6. ročník Ján Mikeľ, 7. ročník Ľubomír Klič a 8. ročník Ivana Bučková. Blahoželáme!